Projekt urządzenia ułatwiającego przemieszczanie pacjenta

semestralny
Autor: Alicja Bąk
prof. Czesława Frejlich, st. wykł. Krzysztof Hamiga, as. Jakub Gołębiewski
2010/2011

Projekt urządzenia ułatwiającego przemieszczanie pacjenta z łóżka operacyjnego na poboczne to połączenie ślizgu oraz noszy. Istotą koncepcji jest usprawnienie przemieszczania pomiędzy łóżkami tak aby pacjentowi zapewnić maximum bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu minimum wysiłku personelu.
Urządzenie daje możliwość błyskawicznego przemieszczania pacjenta dzięki specjalnie umieszczonej w nim płycie i nawiniętego na nim materiale. Rodzaj skorupy, w której płyta się znajduje umożliwia ślizg. Od dołu znajdują się płozy, które mają za zadanie usprawnienie przesuwania. Rama wyprofilowana jest tak aby z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi, z drugiej strony stanowi ona rodzaj uchwytu. Płynne przejście uchwytu w podchwyt daje możliwość transportu pacjenta jak na klasycznych noszach.
Podczas wykonywania czynności biorą udział dwie pielęgniarki. Jedna z nich trzyma za uchwyty sterując przy tym urządzeniem. Druga znajduje się po przeciwnej stronie, asekuruje pacjenta i w miarę konieczność lekko przechyla go na bok, tak aby umożliwić podebranie go przez ślizg.


Galeria