I Nagroda w konkursie Design Meeting Pilzno za projekt siedziska LOOP

dyplom licencjacki
Autor: Karol Cyrulik
prof. Czesława Frejlich
2015

Projekt siedziska LOOP naszego absolwenta Karola Cyrulika zdobył I nagrodę w konkursie Design Meeting. Również nagrodzone zostały dwie nasze absolwentki: Magdalena Paleczna - czwarte miejsce za meble tekturowe dla dzieci QBIK, (dyplom magisterski 2012/2013) Katarzyna Gierat - ósme miejsce za meblozabawkę UTWOREK (dyplom magisterki 2013/2014)

Międzynarodowy konkurs został zorganizowany w Czechach w Pilźnie, w szkole Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art (strona: www.fdu.zcu.cz/en). Pilzno w tym roku jest europejską stolica kultury i dzięki temu szkoła zorganizowała tygodniowe warsztaty z designu oraz ogłosiła konkurs.
Ze strony Wydziału Form Przemysłowych do finałowej dziesiątki dostali się: Karol Cyrulik, Katarzyna Gierat i Magdalena Paleczny. Zwycięski projekt LOOP otrzymał nagrodę w wysokości 1000 euro. Ogłoszenie wyników miało miejsce 23-27 października 2015 roku.

Praca została wykonana jako projekt licencjacki pod kierunkiem prof. Czesławy Frejlich w Katedrze Projektowania Ergonomicznego w roku akademickim 2013/2014. LOOP to krzesło przeznaczone do przestrzeni publicznej, gdzie coraz więcej osób używa laptopa. Ideą projektu jest zapewnienie użytkownikom przyjmowania dwóch pozycji siedzących - relaksacyjnej i umożliwiającej korzystanie z laptopa oraz pracy w odosobnieniu lub w grupie. Postulaty te zostały zrealizowane poprzez zastosowanie ruchomego oparcia, które przekształca się w stolik. W przypadku pracy przy pulpicie osoba musi obrócić się o 180 stopni. W ten sposób, siedzący tyłem może być odizolowana od reszty grupy. Aby obie pozycje siedzące były ergonomiczne został zastosowany simmerblock - ruchoma tuleja, zapewniający w każdej pozycji kąt ujemny. W tyłu oparcia znajduje się haczyk na plecak, do którego w pozycji pracy jest łatwy dostęp. LOOP pozwala na pracę zarówno indywidualną, jak i w grupie czemu sprzyjają skośne boki stolika. Krzesło jest lekkie, łatwe do przenoszenia, pozwala na sztaplowanie, niedrogie w produkcji. Współczesna, ale nieagresywna forma mebla, może łatwo wpisać się w rozmaitą aranżacje wnętrz.

2015.11.04, Anna Szwaja

 

 


Sukcesy